Úvod / mobily / jak vybrat nejlepší smartphone


Jak vybrat nejlepší smartphone

Pořiďte si kvalitní dotykový telefon s nejlepším poměrem ceny a výkonu

Jak vybrat nejlepší smartphone
  • Ušetřete zároveň čas i peníze při hledání nového smartphonu pro každodenní použití
  • Jednoduše získejte všechny důležité informace, které potřebujete před nákupem
  • Na základě odborných a uživatelských recenzí doporučíme nejlepší produkty
  • Jestliže hledáte rychlé řešení, podívejte se na doporučené smartphony

Doporučené smartphony


Nejprodávanější smartphony

Porovnejte nejoblíbenější smartphony s nejlepším hodnocením (2024 / 2023)

1. místo

Apple
iPhone 13

Hodnocení 92%

Displej: 6,1" OLED
Paměť: 128 - 512 GB
Fotoaparát: 12 Mpx
Baterie: 3 227 mAh
OS: Apple iOS 15

Mobilní telefon Apple iPhone 13Porovnat ceny

2. místo

Samsung
Galaxy A33 5G

Hodnocení 84%

Displej: 6,4" AMOLED
Paměť: 128 GB + SD
Fotoaparát: 48 Mpx
Baterie: 5 000 mAh
OS: Android 12

Mobilní telefon Samsung Galaxy A33 5GPorovnat ceny

3. místo

Xiaomi
Redmi Note 11

Hodnocení 85%

Displej: 6,4" AMOLED
Paměť: 128 GB + SD
Fotoaparát: 50 Mpx
Baterie: 5 000 mAh
OS: Android 11

Mobilní telefon Xiaomi Redmi Note 11Porovnat ceny

4. místo

Apple
iPhone 13 mini

Hodnocení 90%

Displej: 5,4" OLED
Paměť: 128 - 256 GB
Fotoaparát: 12 Mpx
Baterie: 2 438 mAh
OS: Apple iOS 15

Mobilní telefon Apple iPhone 13 miniPorovnat ceny

5. místo

Samsung
Galaxy A53 5G

Hodnocení 87%

Displej: 6,5" AMOLED
Paměť: 128 GB + SD
Fotoaparát: 64 Mpx
Baterie: 5 000 mAh
OS: Android 12

Mobilní telefon Samsung Galaxy A53 5GPorovnat ceny

Zobrazit další mobilní telefony
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších mobilů



Smartphony dlouhodobě dominují trhu s mobilními telefony a jejich počet mezi uživateli se neustále zvyšuje. Populární a cenově dostupnější smartphony neboli chytré telefony již dnes patří mezi každodenní oblíbené pomocníky nejen v pracovním prostředí, ale také zároveň v oblasti multimediální a herní zábavy.

Smartphony jsou multifunkční zařízení, se kterými kromě telefonování a psaní SMS zpráv můžete jednoduše vyřizovat e-maily, brouzdat po internetu, online komunikovat s přáteli, poslouchat oblíbenou hudbu, fotografovat i natáčet videa nebo využívat navigaci.

Chytré telefony jsou běžně vybavený operačním systémem (Google Android, Apple iOS, Windows Phone...), díky kterému získáte přístup k celé řadě užitečných funkcí. Základní nabídku vestavěných programů můžete navíc zdarma nebo za poplatek velmi jednoduše doplnit o aplikace třetích stran. Schopnosti smartphonu tak snadno rozšíříte instalací nových aplikací (kancelářské balíky, cloudové služby, sociální a komunikační programy, mapy...) nebo nespočtem zábavných her.

S ohledem na bohaté možnosti chytrých mobilů a jejich širokou variabilitu je už samotný výběr smartphonu poměrně složitou událostí. Před jejich nákupem se už navíc musíte rozhodnout k jakému účelu budete telefon používat a podle toho zvolit, zda potřebujete běžný smartphone nebo spíše odolný dotykový telefon, fotomobil či herní mobilní telefon.

Abyste se nespálili při výběru, jednoduše vám poradíme, na které parametry se zaměřit, a jak vybrat nejlepší smartphone vhodný pro každodenní používání.

Na jaké parametry se zaměřit?

Nejdůležitější částí každého smartphonu je procesor, který pak ovlivňuje celkový provoz telefonu. S výkonnějším CPU získáte od chytrého mobilu rychlejší a plynulejší reakce. Platí to nejen při běžném provozu, ale zejména při použití náročnějších aplikací nebo i během hraní moderních her. Rychlost procesoru ovlivňuje především jeho frekvence (GHz) a zároveň počet jader. V tomto případě se tak můžete spolehnout na pravidlo čím více, tím lépe. Běžným standardem jsou minimálně čtyřjádrové procesory o taktu 1,8 GHz a více.

Mezi další důležité parametry chytrých telefonů patří také operační paměť (RAM), kterou využívají aktuálně běžící procesy operačního systému. Společně s CPU má tak operační paměť výrazný vliv na výkon i plynulost smartphonu. Zejména u mobilů se systémem Android jsou za naprosté minimum považovány 2 GB RAM, nicméně raději se poohlédněte po modelu se 3 GB a více. V případě telefonů Apple iPhone se zpravidla tímto parametrem nemusíte nijak zabývat.

Vedle operační paměti najdete v každém smartphonu i vnitřní paměť (ROM), do které se ukládají instalované aplikace včetně vašich osobních dat (fotky, video, hudba, dokumenty apod.). Výraznou část tohoto interního úložiště ovšem už zabírá samotný operační systém a předinstalované programy od výrobce, proto nikdy nezískáte maximální kapacitu zcela k dispozici. V závislosti na modelu mobilu a operačním systému se obsazený prostor může pohybovat kolem 9 GB. Vybírejte tak smartphony s interní pamětí o velikosti 32 GB a více. Dostatečná rezerva tohoto úložiště je zcela zásadní pro dlouhou životnost zařízení. Jistou výhodu poskytují dotykové telefony s podporou rozšiřujících paměťových karet typu microSD, nicméně na tento typ úložiště nelze běžně instalovat aplikace.

Další důležité vlastnosti

Alfou a omegou každého chytrého telefonu je dotykový displej, který zároveň definuje i celkový rozměr smartphonu. Na větším displeji budete lépe psát zprávy, jednoduše prohlížet webové stránky nebo pohodlněji sledovat videa, nicméně musíte počítat s tím, že s větším displejem přichází horší ovladatelnost při použití jedné ruky. S úhlopříčkou nad 5" začíná být zpravidla nutné používat obě ruce. Na trhu už najdete také skládací mobilní telefony s ohebným displejem, které nabízí jak relativně kompaktní rozměry pro snadné přenášení, tak po jejich rozložení i velkou pracovní plochu určenou k práci nebo zábavě.

Vedle vhodné velikosti úhlopříčky zaměřte pozornost i na rozlišení displeje, běžným standardem je Full HD rozlišení 1 920 x 1 080 pixelů. U vyšších rozlišení získáte špičkovou jemnost displeje (PPI), ale musíte už počítat s větší spotřebou baterie. Optimální hustota pixelů se pohybuje od cca 300 PPI výše, u nižších hodnot se na displeji už začne objevovat viditelný rastr v podobě jednotlivých pixelů.

Displeje se vedle úhlopříčky a rozlišení vzájemně odlišují také použitou technologií. U dotykových mobilů střední třídy nejčastěji narazíte na zobrazovací technologii IPS, která postupně už nahradila starší LCD typu TN. Smartphony vyšší třídy mají ve vybavě OLED displeje, které momentálně patří mezi to nejlepší na trhu. V praxi se tak běžně setkáte s AMOLED nebo POLED displeji, které poskytují perfektní černou i široké pozorovací úhly.

Na které funkce nezapomenout?

Příjemným pomocníkem pokročilých smartphonů je vestavěná čtečka otisků prstů nebo technologie určená pro rozpoznávání obličeje, které bezpečně chrání mobilní telefon před neoprávněným použitím cizí osobou a zároveň umožňují rychlé odemknutí bez nutnosti zadání klasického hesla na dotykové klávesnici.

Mezi dotykovými telefony s operačním systémem Android běžně najdete i smartphony s podporou funkce Dual SIM. Tato technologie umožňuje současný provoz dvou SIM karet, kde můžete zároveň používat dvě čísla od zcela různých operátorů. V jednom mobilu tak budete s funkcí Dual SIM dostupni na soukromém i služebním čísle, nebo případně druhá SIM karta může sloužit pro mobilní data. Je ovšem nutné počítat s rychlejším vybíjením baterie. Zároveň musíte dát pozor na smartphony vybavené jedním hybridním slotem, kde při použití druhé SIM karty už nelze vložit rozšiřující paměťovou kartu.

Nedílnou součástí dnešních chytrých telefonů je samozřejmě zabudovaný přední i zadní fotoaparát s funkcí videokamery. Nezapomeňte, že počet megapixelů (Mpx) není jediný faktor, který ovlivňuje výslednou kvalitu fotografie. Klíčovým ukazatelem je velikost pixelu vzhledem k použitému snímači včetně světelnosti objektivu. Pokud chcete smartphonem nahradit běžný kompaktní fotoaparát, podívejte se jak vybrat nejlepší fotomobil.

Největší nevýhodou smartfonů je jejich energetická náročnost, kterou vedle výkonného procesoru a velkého displeje s vysokým rozlišením ovlivňuje především i způsob používání (volání, online komunikace, navigování, fotografování...). S náročnou aplikací nebo při hraní her se baterie může vybít v řádu několika hodin. Abyste během dne nezůstali bez energie, nezapomeňte si vybrat mobilní telefon s dostatečnou kapacitou baterie (mAh). Jistou výhodu přinášejí dotykové mobily s podporou funkce rychlonabíjení, které proces nabíjení výrazně urychlují. Na cestách lze životnost akumulátoru prodloužit i použitím powerbanky.

Softwarová výbava chytrých mobilů

Základem každého chytrého telefonu je bezesporu operační systém (OS), který definuje možnosti celého smartphonu. V současné době na trhu chytrých mobilů dominují pouze dva operační systémy - iOS od firmy Apple a Android společnosti Google. Dotykové mobily se systémem Windows Phone a Blackberry jsou již na ústupu. Jednotlivé operační systémy se vzájemně liší zejména uživatelským rozhraním, počtem a kvalitou dostupných aplikací.

Operačním systémem iOS disponují výhradně smartphony iPhone společnosti Apple. Jedná se o vyspělý a propracovaný systém s velmi intuitivním ovládáním, který je vyvíjen na míru konkrétních zařízení. Z toho důvodu dokáže využít dostupný hardware zcela na maximum. S ohledem na výraznou uzavřenost a omezené možnosti vlastního přizpůsobení, a to včetně nutnosti schvalování všech dostupných aplikací ze strany Apple, je iOS vysoce bezpečný operační systém. Aktualizace jsou pak zpravidla dostupné i na několik let staré telefony.

Akční nabídka

Operační systém Google Android dnes najdete v naprosté většině smartphonů od mnoha různých výrobců a patří tak mezi nejrozšířenější mobilní systémy. Mezi největší výhody se řadí uživatelská přizpůsobitelnost a celková otevřenost celého OS Android. Aplikace třetích stran jsou k dispozici nejen v oficiálním obchodě Google Play, ale zároveň je můžete instalovat z alternativních zdrojů. Přílišná otevřenost systému ovšem může přinášet rizika v horší kompatibilitě i nestabilitě, včetně reálného nebezpečí stažení škodlivého softwaru.

Hledáte dárek pro blízké? Prozkoumejte rady, tipy nebo inspirace a vyberte vhodný dárek pro ženy, zajímavý dárek pro může nebo atraktivní dárek pro děti.

Oblíbení výrobci na trhu

Mezi oblíbené i vyhledávané výrobce smartphonů patří zejména značky jako Xiaomi, Apple, Huawei, Samsung, LG, Honor, Nokia, Google, Sony, Motorola nebo další. Nákupem mobilu těchto značek ve střední a především vyšší třídě zpravidla neuděláte zásadní chybu. Při jejich výběru se můžete inspirovat nejprodávanějšími nebo doporučenými smartphony. Před samotným nákupem nezapomeňte prozkoumat dostupné recenze chytrých telefonů, kde najdete i další důležité informace před jejich nákupem.

Tématické články a zprávy


Doporučené smartphony (2024 / 2023)

Inspirujte se aktuální nabídkou nejlepších smartphonů podle nákupního průvodce

Tip
1.

Doporučený
telefon do 15 000 Kč

Apple
iPhone 11

  • Nádherný 6,1 palcový Liquid Retina HD displej v kovové konstrukci odolné proti polití, vodě i prachu
  • Bohatý výkon pro práci i zábavu má na starost CPU A13 Bionic Neural Engine se silnou baterií na celý den
  • Dvojice 12 Mpx fotoaparátů s ultraširokoúhlým i širokoúhlým objektivem s podporou nočního režimu a 4K videa
Mobilní telefon Apple iPhone 11Zobrazit nejnižší cenu

Tip
2.

Doporučený
telefon do 10 000 Kč

Samsung
Galaxy A53

  • Velmi povedený 6,5 palcový Super Amoled displej s 120Hz obnovovací frekvencí zajišťující zcela plynulý obraz
  • Výkon pro práci a zábavu zajišťuje osmijádrový procesor s dvoudenní výdrží má na starost 5 000m Ah baterie
  • Kromě odolné konstrukce se můžete těšit na 64 Mpx fotoaparát vhodný na ultraširokoúhlé záběry, makro snímky i portréty
Mobilní telefon Samsung Galaxy A53 5GZobrazit nejnižší cenu

Tip
3.

Doporučený
telefon do 5 000 Kč

Xiaomi
Redmi Note 11

  • Moderní bezrámečkový design s velkým 6,4" AMOLED displejem o FHD+ rozlišení
  • Mobilní telefon pohání výkonný 8jádrový procesor a velká baterie s dlouhou výdrží
  • S 50 Mpx fotoaparátem se čtyřmi objektivy zachytíte fotografie od momentek po portréty
Smartphone Xiaomi Redmi Note 11Zobrazit nejnižší cenu

Zobrazit další mobilní telefony
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších mobilů



Nakupujte výhodně pouze v e-shopech, kde nabízejí
nízké ceny s dopravou zdarma

Nabídka mobilní telefony


Úvod   Články   O webu

Copyright 2019 - NakupniPruvodce.cz