Úvod / mobily / jak vybrat nejlepší ohebný telefon
Pořiďte si ohebný smartphone s nejlepším poměrem ceny a výkonu
Porovnejte nejoblíbenější ohebné telefony s nejlepším hodnocením (2025 / 2024)
1. místo
Samsung
Galaxy Z Flip4
90%
Displej: 6,7" AMOLED
Paměť: 128 - 512 GB
Fotoaparát: 12 Mpx
Baterie: 3 700 mAh
OS: Android 12
2. místo
Samsung
Galaxy Z Flip3
88%
Displej: 6,7" AMOLED
Paměť: 128 - 256 GB
Fotoaparát: 12 Mpx
Baterie: 3 300 mAh
OS: Android 11
3. místo
Samsung
Galaxy Z Fold4
96%
Displej: 7,6" AMOLED
Paměť: 256 - 512 GB
Fotoaparát: 50 Mpx
Baterie: 4 400 mAh
OS: Android 12
4. místo
Samsung
Galaxy Z Fold3
94%
Displej: 7,6" AMOLED
Paměť: 256 GB
Fotoaparát: 12 Mpx
Baterie: 4 400 mAh
OS: Android 11
5. místo
Motorola
Razr 2022
89%
Displej: 6,7" OLED
Paměť: 256 GB
Fotoaparát: 50 Mpx
Baterie: 3 500 mAh
OS: Android 12
Zobrazit další mobilní telefony
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších mobilů
Obsah
Přestože výrobci zobrazovacích panelů zvládli vyrobit technologií ohebných displejů před několika lety, tak samotný vývoj skládacích mobilů trval od konceptu k finálnímu produktu poměrně dlouho. V současnosti už naštěstí můžeme vybírat skládací mobilní telefony od několika předních výrobců, kteří tak dokázali skloubit řadu pokročilých technologií do jednoho komplexního a výjimečného zařízení.
Svět smartphonů se postupem času mění, to co jsme dříve považovali za velkou úhlopříčku je dnes již pouze běžná velikost. Na rozměrném displeje se nejen velmi dobře a přehledně zobrazují veškeré informace, ale nabízí i lepší podmínky k práci nebo multimediální zábavě včetně hraní moderních her a dalších činností. Dostatečně velký smartphone pak navíc v domácích podmínkách dokáže velmi snadno nahradit i menší tablet. S velkou úhlopříčkou ovšem automaticky souvisí i nárůst rozměru samotného telefonu, který už nemusí být zcela prakticky pro každodenní nošení. Zde přichází prostor pro použití skládacího smartphonu s ohebným displejem, který ve složeném stavu dokáže poskytnout relativně kompaktní rozměry pro snadné přenášení v běžné kapse a zároveň je vybaven velmi rozměrným displejem určeným k pohodlné práci nebo zábavě. Díky dostupné technologii rozkládacích telefonů se tak nyní výrobci mohou konečně vydat i cestou jejich zmenšování.
Nicméně v oblasti ohebných smartphonů se stále nacházíme na samém začátku cesty a teprve čas ukáže, zda se jedná o budoucnost mobilů, která se stane naši běžnou součástí, nebo půjde pouze o slepou cestu ve vývoji. Během několika následujících let, kdy dojde k vydání další generace skládacích telefonů, tak o osudu těchto jistě zajímavých a flexibilních přístrojů rozhodnou zejména samotní zákazníci svým zájmem či nezájmem.
Abyste se nespálili při výběru, jednoduše vám poradíme, na které parametry se zaměřit, a jak vybrat nejlepší ohebný telefon vhodný pro každodenní používání.
V zavřeném stavu mobily se skládací konstrukcí připomínají klasické smartphony, nicméně po otevření rázem získáte velkou pracovní plochu, která se u některých modelů přibližuje malému tabletu. Na velké ploše takového mobilu se nejen lépe pracuje (text, grafika, fotografie...) nebo sleduje video, ale pohodlněji si zde užijete většinu moderních her. Na rozměrné obrazovce rozkládacího displeje velmi snadno využijete dostatečně velkou softwarovou klávesnici určenou pro pohodlné psaní. Mezi přednosti patří samozřejmě i schopnost využití multitaskingu, kde můžete mít zároveň otevřeno několik aktivních oken určených k vyšší produktivitě práce (režim rozdělených obrazovek). Na rozdíl od většiny běžných smartphonů jde díky velikosti displeje o pohodlnou a opravdu návykovou funkci.
Displeje ohebných telefonů jsou zpravidla tvořeny moderním OLED panelem, můžete se tak těšit na příjemně syté barvy, výborné pozorovací úhly včetně velmi vysokého jasu pro bezproblémovou čitelnost na přímém světle. Ohebnost displeje tedy nijak nesnižuje jejich kvalitu. Vedle rozměrné úhlopříčky si samozřejmě naplno užijete i vysoké rozlišení s dostatečnou jemností pixelů na palec (PPI).
Nová technologie ohebných mobilů přináší zcela nové způsoby v používání smartphonů. U mobilních telefonů vybavených dvěma aktivními displeji lze kdykoliv rozdělanou práci pouhým otevřením nebo zavřením skládací konstrukce přepnout na druhý displej a pohodlně pokračovat v rozdělané práci či zábavě. Na tento druh ovládání si velmi snadno zvyknete, o to hůře se pak budete vracet k běžnému smartphonu.
Konstrukce některých skládacích telefonů může připomínat dřívější komunikátory s rozevíracím tělem. Najdete na nich dva aktivní displeje, vnější displej se nijak neodlišuje od běžných mobilů, druhý ohebný displej najdete bezpečně ukrytý v rozkládací konstrukci. Po rozložení tak získáte velkou plochu velmi podobnou menšímu tabletu. K dispozici jsou také varianty skládacích smartphonů, kde ohebný panel zůstává ve složeném stavu na venkovní straně mobilu. Mezi jejich výhody patří absence dalšího displeje, nicméně hlavní displej neni dodatečně chráněn vlastní konstrukcí a časem může hrozit i jeho poškrábání. K moderním komunikátorům se skládací konstrukcí patří např. Samsung Galaxy Fold, Huawei Mate X...
Mezi odlišné konstrukce ohebných smartphonů patří tzv. véčka vybavená jedním aktivním displejem (na vnější straně naleznete pouze sekundární displej pro základní informace...). V jejich případě se tak jedná o rozměrově spíše menší mobilní telefony, které pro jejich příjemně kompaktní rozměry ve složeném stavu snadno vložíte do jakékoliv kapsy. Po jejich otevření ovšem ohned získáte rozměrný displej, byť s nestandardním poměrem stran i nezvykle protáhlou úhlopříčkou. Řadě uživatelů může ovšem tento typ véčkové konstrukce s jedním ohebným displejem dávat větší smysl než výše zmíněné rozkládací komunikátory. Nicméně u těchto véčkových mobilů pak musíte kvůli každé drobnosti telefon otevřít. Mezi aktuální zástupce moderních véček se skládacím displejem patří např. Samsung Galaxy Z Flip nebo Motorola Razr (2019)...
V budoucnu se jistě dočkáme i zcela jiných druhů ohebných smartphonů, kde díky novým materiálům budeme moci běžně používat i několikanásobně skládací telefony či dokonce rolovací zařízení. V každém případě nám další generace mobilů s ohebnou konstrukcí jistě přinesou nové i zcela netušené možnosti.
Poměrně nové technologie skládacích smartphonů s ohebným displejem ovšem přináší i několik úskalí, se kterými je alespoň z počátku nutné počítat. Samotný displej rozkládacích mobilů (zejména první generace) není chráněn pevným sklem, ale jistým druhem ochranné fólie, která nijak nebrání v ohýbání. Nicméně její schopnost ochrany proti poškrábání je oproti tvrzenému sklu výrazně snížená. K rozevíracímu displeji se proto musíte chovat mnohem obezřetněji než k tomu běžnému. Při vlastním pohybu prstu po fólii také můžete ucítit i částečně vyšší odpor oproti klasickému skleněnému povrchu, zpravidla však nejde o nic závažného. U některých ohebných smartphonů si navíc po otevření displeje můžete všimnout i viditelného přehybu (může být způsoben odrazem světla), který sice po nějaké době přestanete vnímat, ale zpočátku nemusí působit zrovna nejlépe.
Po softwarové stránce se mimo nativní aplikace upravené výrobcem můžete u starších či neaktualizovaných programů občasně setkat s jistou mírou nekompatibility, hlavně při zobrazení na rozkládacích displejích se zcela nezvyklým poměrem stran. Aby byla práce na rozkládacím displeji efektivnější než v případě běžného mobilního telefonu, je nutné, aby došlo k podpoře také ze strany běžných SW vývojářů. V budoucích aktualizacích či vyšších verzích operačních systémů už můžeme počítat s plnou podporou pro rozkládací displeje s nezvyklým poměrem stran, tak aby došlo k plnému využití jejich potenciálu.
V posledních letech mizí z mobilních telefonů celá řada konektorů, minimalizuje se počet tlačítek a časem díky eSIM budeme zřejmě v mobilu marně hledat také klasický slot na SIM kartu. Odstranění mechanických prvků eliminuje potencionální problémy jejich selhávání, nicméně je otázkou jakým způsobem se výrobci vypořádají s pohyblivými prvky skládacích mobilů z dlouhodobého hlediska. Všechny mechanické části jsou po určitém čase náchylné na opotřebení, které se nemusí projevit okamžitým poškozením, ale v pohyblivém kloubu může docházet ke tření, zvýšené či snížené tuhosti, jemnému vrzání při otevírání a zavírání nebo zhoršení funkce jejich aretace. Vedle možné únavy materiálu vždy záleží v jakém prostředí budete ohebný mobil používat, mechanický kloub je náchylný na nečistoty, prach, výrazný tlak a v neposlední řadě i celkový způsob zacházení.
S ohledem na rozměrný displej je nutné u skládacích telefonů počítat spíše s průměrnou výdrží vestavěné baterie. Nevýhodou velkých displejů je diametrálně vyšší spotřeba než u menšího panelu, nicméně plně aktivní pracovní den zvládnou ohebné mobilní telefony zpravidla zcela bez úhony.
Současné ohebné mobily jsou vybaveny moderním operačním systémem Google Android. Výrobci mobilních telefonů navíc tento systém doplňují i plně optimalizovanou nadstavbou určenou pro možnosti rozkládacích displejů. U všech předinstalovaných aplikací můžete počítat s podporou velkých úhlopříček i plynulým přechodem z jednoho displeje na ten druhý, kde se tyto aplikace dokáží jednoduše přizpůsobit celkovému rozměru u právě používaného panelu. V případě ohebných telefonů můžete navíc jednoduše nastavit, jak se vybrané aplikace mají při změně displeje chovat. Samozřejmostí je možnost individuálního uspořádání ikonek nebo oblíbené tapety na pozadí.
V případě smartphonů vybavených systémem Google Android od verze 10 můžete vedle celé řady vylepšení a inovací zároveň počítat s nativní podporou ohebných displejů. Jedná se především o nové způsoby ovládání, automatickou podporu hladkých přechodů mezi více displeji nebo možnost používání aplikací s různou velikostí.
Hledáte dárek pro blízké? Prozkoumejte rady, tipy nebo inspirace a vyberte vhodný dárek pro ženy, zajímavý dárek pro může nebo atraktivní dárek pro děti.
Mezi oblíbené a vyhledávané výrobce ohebných smartphonů patří především značky jako Huawei, Samsung, Motorola, Xiaomi, Sony, Lenovo, Microsoft a další. Nákupem mobilu těchto značek ve střední a především vyšší třídě zpravidla neuděláte zásadní chybu. Při jejich výběru se inspirujte nejprodávanějšími nebo doporučenými ohebnými telefony.
Inspirujte se aktuální nabídkou nejlepších ohebných telefonů podle nákupního průvodce
Doporučený
ohebný mobil do 40 000 Kč
Samsung
Galaxy Z Fold4
Doporučený
ohebný mobil do 30 000 Kč
Motorola
Razr 2022
Doporučený
ohebný mobil do 20 000 Kč
Samsung
Galaxy Z Flip4
Zobrazit další mobilní telefony
Nevybrali jste si? Nevadí, prozkoumejte žebříček nejprodávanějších mobilů
Nakupujte výhodně pouze v e-shopech, kde nabízejí
nízké ceny s dopravou zdarma